Sida 1 av 2
Fynd efter mycket mjöddrickande
Postat: 21 maj 2015, 18:51
av anganatyr
Jag hade druckit lite mjöd och var ute i trädgården och hade en egen arkeologisk utgrävning och hittade följande föremål.

Tror ni det är vikingatida?
Föremålet
Re: Fynd efter mycket mjöddrickande
Postat: 21 maj 2015, 19:18
av Carl Thomas
Jag tror att det är en Åmålsfibula...den är nog lite yngre än vikingatid
Thomas
Re: Fynd efter mycket mjöddrickande
Postat: 22 maj 2015, 05:58
av Bäckahästen
Det måste vara en styråra till ett vikingaskepp. De anses vara "space technology".
Re: Fynd efter mycket mjöddrickande
Postat: 22 maj 2015, 09:43
av Wurner
Jag skulle med bestämdhet säga att det är ett kultföremål. De geometriska figurerna som framträder som upphöjningar symboliserar sannolikt elementen, kosmos och himlakropparna. Jag tror att du har ett kulthus eller en grav till en religiös ledare i trädgården.
Re: Fynd efter mycket mjöddrickande
Postat: 22 maj 2015, 10:49
av Yngwe
Helt klart Wurner, nånstans i min litteratur har jag en anteckning att en sådan direkt kan kopplas till "Wii", med självklar etymologi, "Kultplats" !
Re: Fynd efter mycket mjöddrickande
Postat: 23 maj 2015, 09:00
av anganatyr
Ni tror alltså att det är ett hedniskt Wii tillägnat guden Nintendo och att föremålet på något vis ingår i kulten.
Re: Fynd efter mycket mjöddrickande
Postat: 23 maj 2015, 10:44
av Bäckahästen
Du måste ha hittat det försvunna Nedsala med sitt hednatempel med guldkedja!
Re: Fynd efter mycket mjöddrickande
Postat: 23 maj 2015, 13:19
av Yngwe
I Halland fanns enligt ortsnamnsregistret en plats som hette Nintona, omnämnt i en källa 1403. (Scriptum Nintona)
Detta borde vara ett Nin-Tuna, en kultplats som kan antas ha koppling till något slags havsväsen. Eftersom platsen numera är försvunnen, kan vi anta att det handlar om plats på en bort-eroderad ö. Detta leder då till att man kan se "viet på Nin-tun-ö", vilket med tiden och inverkan från andra språk har blivit Nintendo Wii.
Troligen har alltså ett motsvarande vi funnits i din trädgård Agnanatyr
Re: Fynd efter mycket mjöddrickande
Postat: 23 maj 2015, 13:35
av Carl Thomas
Källa på det ? Alltså, har du hittat någon offerkälla på tomten också?
Thomas
Re: Fynd efter mycket mjöddrickande
Postat: 23 maj 2015, 17:49
av anganatyr
Carl Thomas skrev:Källa på det ? Alltså, har du hittat någon offerkälla på tomten också?
Thomas
Jag har en gjuten brunn i betong som de säger är gjord på 50-talet (jag var inte född då). I betongen har någon signerat med Mimer.
Slutsats: De försöker lura mig och brunnen är egentligen från yngre järnålder och vikingarna hade kunskapen om hur man gör betong. Romarna kunde ju göra betong så varför skulle inte vikingarna kunna det? Troligen var det herulerna som tog med sig kunskapen till Skandinavien från Romarriket. Det är egentligen en kristen konspiration att brunnen är från 50-talet för att totalt utradera denna hedniska kultplats. Någon annan slutsats tycker inte jag är logisk.
