Sida 1 av 2

Konspirationsteorier ?

Postat: 23 september 2017, 17:22
av Carl Thomas
Vi fortsätter diskussionen i denna tråd Starkodder

Starkodder citat och text:

Carl Thomas skrev:
Konspirationsteorier och lokalpatriot är de första tillmälen som brukar användas mot de som har en annan uppfattning. Senare, om dessa tillmälen knte hjälper beukar de sommhar en annan historiesyn bli beskyllda för att vara nazister. Oavsett tillmäle - man väljer att inte argumentera med fakta och man väljer att gå på person.
Det är något jag ogillar starkt.

Att förneka fakta är aldrig lönande. Var skrivs namnet Svear för första gången Starkodder?
Jag avser just ordet/namnet Svear. Inte något annat namn på S som översatts till Svear av äldre historiker.

Adam akrev att: götarnas land sträcker sig upp till Birka, Birka är Götarnas stad, och att: Birka ligger mitt i Svearnas land. Det är enkelt att kontrollera i hans skrift att han verkligen skrivit detta - och det skrevs på 1070 talet.
Det är lika enkwlt att kolla upp att detta inte översattes rill Svenska förrän 1984, att den äldre historiesynen inte ens tar upp det -högst troligt eftersom det inte passade in i deras syn på vår historia.

Jag tror inte att någon vågar påstå att Rökstenen inte är från tidigt 800 tal (liksom Sparlösastenen).
Rökrunorna är uppkallade efter Rökstenens runrad. Denna runrad användes endast under 800 talet och i vårt land endast söder om en gräns dragen mitt i Mälaren - vilket betyder att Birka, och Adelsö, ligger söder om denna gräns. I Birkas svarta jord har hittats 16 lösfynd som har runskrift på sig, hälften är runstensfragment, hälften andra ristade föremål, de är alla ristade med rökrunor.

Inte ett enda fynd har hittats i Birkas svarta jord som är skrivet med någon annan runrad, inte ens i Garnisionen, även där är alla runskriftsdynd skrivna med rökrunor. Vi har alltså en klar gräns aom går mitt i Mälaren när det gäller rökrunor. Ett enda undantag finns, ett litet runbleck har hittats i Ulvsundagraven på Mälarens norra strand som är skrivet mer rökrunor.

Söder om Mälaren fanns bland annat Götaländerna, och även många andra Land (senare Landskap). I de flesta av dessa, inklusive södra Norge och i norra Tyskland liksom Öland och Gotland finns det runstenar akriva med rökrunor - och inte en enda runsten skrivna med den runrad som anvönds i t.ex. Uppland och som började användas ca 1030.
Koppla ihop denna kunskap om rökrunor med att Adam skriver att: Birka är Götarnas stad - så sammanfaller alltså det som Adam skriver med våra arkeologiska fynd av rökrunor.

Läs på Riksantikvarieämbetets hemsida om runor och hur man där beskriver rökrunor - samt att man vill kalla vår yngsta runrad, den som användes enbart norr om Mälaren och som BÖRJADE användas ca 1030 - för "vikingatida Normalrunor" då var det 20 år kvar på vikingatiden.
Titta i alla databaser om runstenar, ALLA Upplands 1300 runstenar är daterade "vikingatid" - när fakta är att nästan alla av dem är mdeltida runstenar.
Läs även hur RAÄ skriver om medeltida runstenar/runrader.

Läs hur man skriver om den nya runraden som RAÄ kallar alla runrader efter den äldre runraden:

"Under perioden ca 500–700 förändrades språket i Skandinavien kraftigt, något som skapade behov av att också modifiera skriftsystemet. I början 700-talet skapades en ny runrad med endast 16 olika tecken, som ersatte den äldre. Eftersom den nya runraden togs i bruk ungefär samtidigt i hela Skandinavien, har många menat att den måste ha varit resultatet av en medveten skriftreform, kanske skapad av handelsmän.

(Här visas en bild på den runrad man använde i Uppland med början ca pr 1030)

Den yngre (vikingatida) runraden
Den yngre (vikingatida) runraden med 16 tecken.

De allra flesta runstenar som finns i Sverige är ristade med någon variant av detta alfabet, och texterna är i regel mycket formelartade. Ofta är det en eller flera namngivna släktingar som låter resa stenen till minne av en död anförvant. Ibland berättar texten också om resor som denne företagit och det är inte ovanligt med en kort kristen bön som avslutning. Emellanåt har också runristaren signerat sitt verk.

Den runrad som började användas under 700 talet enligt RAÄ är alltså Rökrunor. Under 900 talet, söder om Mälaren användes äldre långkvistrunor, under 1000 talet, med början ca 1030, användes yngre långkvistrunor och då enbart norr om Mälaren. Allt detta kallas av RAÄ för "den nya runraden" och den blrjade användas "ungefär samtidigt i hela Skandinavien". I verkligheten började alltså rökrunor användas ca 230 år före den runrad som började användas norr om Mälaren 1030.

220 års utveckling av olika runrader försvinner alltså på RAÄ hemsida.RAÄ använder en bild på den runrad som används EFTER 1030 - och kallar för vikingatida Normalrunor - när denna runrad endast användes de sista 20 åren av vikingatiden (1030-1050).

Är det detta du kallar för att jag har konspirationsteorier? :)

Du anser alltså att jag har fel och att jag framför konspirationsteorier. Du har alltså valt att misskreditera mig personligen genom att använda sådana epitet - och du har valt att inte bemöta det jag skriver med fakta och med källor.

Det är svårt att bemöta det jag skrivit med fakta och källor eftersom det jag skrivit är baserat på fakta oxh källor - inte på sagor och rent hittepå.

Den äldre historiesynen baserades inbjudan på tre saker, Ynglingatal, Ynglingasagan och valda delar av vad Adam skrev (men man valde bort de delar av vad Adam skrev som motsade den syn man redan hade).

Av denna orsak har den äldre historiesynen helt förkastats av senare historiker.

Jag tror att Svear betyder det vi idag kallar för Svenskar. I dagens Uppland kallade man sig själva för Uppsvear helt naturligt - men i dagligt tal teoligen bara "Svear" - eftersom de var Svear - liksom alla andra i alla andra Land. Det är min uppfattning.
Det är min uppfattning att Birka är Götarnas stad och det blir så inte alls konstigt att man hittat enbart rökrunor i Birkas svarta jord - eller att Håkanstenen står där den står på Adelsö - eller att Alnsö stadga skrevs på Alnsöhus av den Kung som avled på Nääs kungaborg och som tillhörde den östgötska Bjällboätten. Alnsö = Adelsö.

Jag kan till och med våga spekulera lite om detta. Det blir ganska naturligt att VG och Birka kristnas samtidigt - alltså från både väster och öster. Tanken/spekulationen/hypotesen väcker naturligtvis många frågor och den ställer många saker upp oxh ned, milt sagt :)

Thomas


Varför tar du upp nazister? Att dra upp Västhögen igen låter som att du tror att någon medvetet vill dölja något. Stämmer det?

Tror du inte att ett begrepp fanns före det skrevs ner f f g?

Re: Konspirationsteorier ?

Postat: 23 september 2017, 18:12
av Carl Thomas
Starkodder,

Jag förklarade hur man i vår historia brukat angripa sin motståndare - och det har varit mycket vanligt att anklaga motståndare dör att vara nazister. Det brukar börja med beskyllningar för lokalpatriotism och konspirationsteorier...

Har man medvetet försökt dölja att arkeologen Hildebrand ansåg att Västhögen var en kvinnograv? Mitt svar är enkelt, javisst, självklart ville man dölja detta. Vad vill du kalla det?

När en erfaren arkeolog, en av de främsta i sin tid, anser att Västhögen är en kvinnograv på 1930 talet - och detta inte förs ut som information till allmänheten förrän drygt 50 år senare och då genom att två ostiologer kommer fram till att benresterna i Västhögen är kvinnliga + att en underkäke finns som eventuellt kan tillhöra ett ca 10 årigt manligt barn.man dörde inte heller ut att man fann rester av bpde en man och en kvinna i Ottarshögen.
Man förde inte ut att Högomgravarna till stor del är kvinnogravar heller.

Nu har Birkakrigaren, Birkas mest kända grav, visat sig vara en kvinnograv. Ingen yrkesman vågar/orkar nu diskutera mot detta eftersom det skulle ses som löjligt. Kvinnogravarna växer i antal.

Västhögen är en kvinnograv med stor sannolikhet. Nu finns förslag om att öppna graven för att ta fram mer benmaterial som finns där (man lade tillbaka den största delen av det benmaterialet man fann). Orsaken är natueligtvis att man vill klargöra könet på den som ligger i Västhögen. Jag ser fram mot en sådan gravöppningen - men jag tror inte att den blir av eftersom allt fler kvinnohögar och kvinnliga vapengravar har hittats.
Notera även att man inte hittade några spår av vapen i Västhögen (och inte heller i Östhögen).

begrepp är ett stort område som du vet. Namnet /begreppet "Svear" skrivs första gången 1220. Fanns begreppet före 1220, t.ex. 1219, ja, troligen. Fanns begreppet Svear 1119? Lite mer tveksamt - men troligt. Fanns begreppet Svear år 19, tveksamt - men inte otroligt.

Vad innebär begreppet Svear? Tror man att Svear var ett folk som bodde enbart i Tiohundraland så ör min uppfattning att sådana Svear har aldrig funnits.
Tror man att alla i nuvarande Sverige tillhörde Svearna och att de aom bodde i Tiohundraland också var Svear eftersommde kallade aig ajälva för Uppsvear 1296 i Upplandslagen - då tror jag att just den knnebörden av begreppet Svear kan vara mycket gammal och att det kan finnas ett samband med flera andra stamnamn i Wuropa, bland andra Sueber/Sweber.

Men, återigen bemöter du inte det jag skriver mad fakta och källor...

Du bemöter inte texten som RAÄ skrivit om "den yngre runraden" som man vill döpa om till "Vikingatida Normalrunor" trots att den användes bara under 20 år i slutet av vikingatiden - medan vi har ca 1500 runstenar söder om Mälaren som faktiskt restes under hela vikingatiden och som akrevs med två andra runrader?

Bryr du dig inte om att ditt historiska arv håller på att förintas, att RAÄ skriver att Rökrunor är en förenklad form av den runrad som användes norr om Mölaren 230 år senare - och att man kallar rökrunor för stenografi?
Det tillhör ju faktiskt ditt historiska arv Starkodder. Vill du att den runrad som främst var en medeltida runrad skall döpas om till "vikingatida Normalrunor" - och att de runrader aom faktiskt användes under vikingatiden därmed inte blir npgra normalt använda runor under vikingatiden? De göms undan,mde räknas inte...

Notera även att England nämns, om jag minns rätt, 12 gånger på runstenar söder om Mälaren mellan åren 800-970 innan en runsten norr om Mälaren nä,ner England efter 1030...
England verkar alltså ha besökts ett stort antal gånger av folk från söder om Mälaren - om vi skall se det skriftmässigt på runstenar, hugget i sten alltså.

Varför finns det inga runstenar norr om Mälaren som berättar om Englandsresor under vikingatiden? Svaret ör mycket enkelt - man började resa runstenar först ca 1030. Före år 1000 fanns bara 4 runstenar norr om Mälaren.
Tror du något annat så bör du reagera kraftfullt och ställa de till svars som fått dig att tro på det du tror eftersom det du läst inte är fakta. Du bör läsa vqd RAÄ akriver om runor och reagera på vqd man vill kalla för "vikingatida Normalrunor" som knappast ens användes under vikingatid - oxh natueligtvis ställa dig frågan om varför man vill kalla de medeltida runorna norr om Mälardalen för "vikingatida Normalrunor" . Vem/vad tjänar på att Upplands 1300 runstenar anses bara "vikingatida Normalrunor" - och hur det på sikt påverkar vår syn på vikingatiden.

Thomas

Re: Konspirationsteorier ?

Postat: 23 september 2017, 18:19
av Starkodder
Carl Thomas skrev:Starkodder,

Jag förklarade hur man i vår historia brukat angripa sin motståndare - och det har varit mycket vanligt att anklaga motståndare dör att vara nazister. Det brukar börja med beskyllningar för lokalpatriotism och konspirationsteorier...

Har man medvetet försökt dölja att arkeologen Hildebrand ansåg att Västhögen var en kvinnograv? Mitt svar är enkelt, javisst, självklart ville man dölja detta. Vad vill du kalla det?

När en erfaren arkeolog, en av de främsta i sin tid, anser att Västhögen är en kvinnograv på 1930 talet - och detta inte förs ut som information till allmänheten förrän drygt 50 år senare och då genom att två ostiologer kommer fram till att benresterna i Västhögen är kvinnliga + att en underkäke finns som eventuellt kan tillhöra ett ca 10 årigt manligt barn.man dörde inte heller ut att man fann rester av bpde en man och en kvinna i Ottarshögen.
Man förde inte ut att Högomgravarna till stor del är kvinnogravar heller. 1000.talet är en annan femma.

Nu har Birkakrigaren, Birkas mest kända grav, visat sig vara en kvinnograv. Ingen yrkesman vågar/orkar nu diskutera mot detta eftersom det skulle ses som löjligt. Kvinnogravarna växer i antal.

Västhögen är en kvinnograv med stor sannolikhet. Nu finns förslag om att öppna graven för att ta fram mer benmaterial som finns där (man lade tillbaka den största delen av det benmaterialet man fann). Orsaken är natueligtvis att man vill klargöra könet på den som ligger i Västhögen. Jag ser fram mot en sådan gravöppningen - men jag tror inte att den blir av eftersom allt fler kvinnohögar och kvinnliga vapengravar har hittats.
Notera även att man inte hittade några spår av vapen i Västhögen (och inte heller i Östhögen).

begrepp är ett stort område som du vet. Namnet /begreppet "Svear" skrivs första gången 1220. Fanns begreppet före 1220, t.ex. 1219, ja, troligen. Fanns begreppet Svear 1119? Lite mer tveksamt - men troligt. Fanns begreppet Svear år 19, tveksamt - men inte otroligt.

Vad innebär begreppet Svear? Tror man att Svear var ett folk som bodde enbart i Tiohundraland så ör min uppfattning att sådana Svear har aldrig funnits.
Tror man att alla i nuvarande Sverige tillhörde Svearna och att de aom bodde i Tiohundraland också var Svear eftersommde kallade aig ajälva för Uppsvear 1296 i Upplandslagen - då tror jag att just den knnebörden av begreppet Svear kan vara mycket gammal och att det kan finnas ett samband med flera andra stamnamn i Wuropa, bland andra Sueber/Sweber.

Men, återigen bemöter du inte det jag skriver mad fakta och källor...

Du bemöter inte texten som RAÄ skrivit om "den yngre runraden" som man vill döpa om till "Vikingatida Normalrunor" trots att den användes bara under 20 år i slutet av vikingatiden - medan vi har ca 1500 runstenar söder om Mälaren som faktiskt restes under hela vikingatiden och som akrevs med två andra runrader?

Bryr du dig inte om att ditt historiska arv håller på att förintas, att RAÄ skriver att Rökrunor är en förenklad form av den runrad som användes norr om Mölaren 230 år senare - och att man kallar rökrunor för stenografi?
Det tillhör ju faktiskt ditt historiska arv Starkodder. Vill du att den runrad som främst var en medeltida runrad skall döpas om till "vikingatida Normalrunor" - och att de runrader aom faktiskt användes under vikingatiden därmed inte blir npgra normalt använda runor under vikingatiden? De göms undan,mde räknas inte...

Notera även att England nämns, om jag minns rätt, 12 gånger på runstenar söder om Mälaren mellan åren 800-970 innan en runsten norr om Mälaren nä,ner England efter 1030...
England verkar alltså ha besökts ett stort antal gånger av folk från söder om Mälaren - om vi skall se det skriftmässigt på runstenar, hugget i sten alltså.

Varför finns det inga runstenar norr om Mälaren som berättar om Englandsresor under vikingatiden? Svaret ör mycket enkelt - man började resa runstenar först ca 1030. Före år 1000 fanns bara 4 runstenar norr om Mälaren.
Tror du något annat så bör du reagera kraftfullt och ställa de till svars som fått dig att tro på det du tror eftersom det du läst inte är fakta. Du bör läsa vqd RAÄ akriver om runor och reagera på vqd man vill kalla för "vikingatida Normalrunor" som knappast ens användes under vikingatid - oxh natueligtvis ställa dig frågan om varför man vill kalla de medeltida runorna norr om Mälardalen för "vikingatida Normalrunor" . Vem/vad tjänar på att Upplands 1300 runstenar anses bara "vikingatida Normalrunor" - och hur det på sikt påverkar vår syn på vikingatiden.

Thomas
Vad jag vet är tolkningen idag gällande Västhögen att det är en mansgrav. Vad som gäller idag är det som intresserar mig. Inget från 30-talet.

http://www.arkeologigamlauppsala.se/Sv/ ... fault.aspx

Egentligen spelar det ingen roll för mig om det är en kvinna i graven. Fanns det kungar så fanns det drottningar, eller hur? Tror du att en kvinna i Västhögen skulle ändra uppfattningen om den tidens samhälle?

Får inte ihop svear som en nivå över götarna på 500-talet, så som du tolkar det.

Re: Konspirationsteorier ?

Postat: 23 september 2017, 19:40
av Carl Thomas
Först måste jag be om ursäkt, när kag skrivit Västhögen har jag menat Östhögen...beklagar.

Du har rätt om Västhögen Starkodder, där har man hittat spensliga benrester som anses vara manliga idag.

Jag hade även fel om 930 talet och att östhögen geävdes ut så - den grävdes ut pp 1840 talet - och det tog då ca 130 år innan man gixkninni öppet med att arkeologen som grävde ut östhögen bedömde att det var en kvinnograv.

Nu flyr du. Naturligtvis har det betydelse för alla våra diskussioner vad som sagts och skrivits tidigare, det är ju själva basen dör den kunskap vi har idag - och för en del basen för det de tror på även idag.

Naturligtvs spelar det stor roll vilka som ligger i de gravar vi hittar, de fynd vi gör berättar ju om vår hiatoria - det är i alla fall min uppfattning. Är GU:s högar mansgravar eller kvinnogravar ör lika betydelsefullt som att en, eller två är mansgravar eller kvinnogravar är lika betydelsefullt. Det är ju fakta om vår historia - och underlag för hur vi skall tolka vår historia.

Du kan söka information på RAÄ och andra statliga och kommunala sidor om att östhögens benrester visar på att östhögen är en grav över en kvinna - kanske en kvinna och en pojke. Den informationen är svår att hitta faktiskt, på gränsen till obefintlig.

Naturligtvis påverkas samhället av de ledare samhället har, både kön och politisk/religiös uppfattning är viktiga. Tror du att Sverige inte skulle förändras om FI fick politisk majoritet och styrde Sverige?

Jag hävdar att någon överhöghet inte fanns på 500 talet eftersom ingen källa omtalar någon sådan - och ingen källa omtalar att Svear enbart finns i Tiohundraland - och därmed saknas förutsättningen för en överhöghet av Svear. Vi har knte heller någon källa på överhöghet av Götar.

Thomas

Re: Konspirationsteorier ?

Postat: 23 september 2017, 19:54
av Yngwe
Observera att tolkningen som man i Västhögen helt bygger på gravmaterialet. Så om man ska förlita sig på dagens forskningsläge, så vet vi att sådana tolkningar är högst osäkra.

Observera att den "unga pojken" i östhögen också bara är en tolkning utifrån gravmaterialet, man kan inte könsbestämma så unga skelett. Det har man givetvis vetat länge, men graven behövde något om kynde vara en kung, så då fick det bli en pojkkung

Re: Konspirationsteorier ?

Postat: 23 september 2017, 20:14
av Starkodder
Carl Thomas skrev:Först måste jag be om ursäkt, när kag skrivit Västhögen har jag menat Östhögen...beklagar.

Du har rätt om Västhögen Starkodder, där har man hittat spensliga benrester som anses vara manliga idag.

Jag hade även fel om 930 talet och att östhögen geävdes ut så - den grävdes ut pp 1840 talet - och det tog då ca 130 år innan man gixkninni öppet med att arkeologen som grävde ut östhögen bedömde att det var en kvinnograv.

Nu flyr du. Naturligtvis har det betydelse för alla våra diskussioner vad som sagts och skrivits tidigare, det är ju själva basen dör den kunskap vi har idag - och för en del basen för det de tror på även idag.

Naturligtvs spelar det stor roll vilka som ligger i de gravar vi hittar, de fynd vi gör berättar ju om vår hiatoria - det är i alla fall min uppfattning. Är GU:s högar mansgravar eller kvinnogravar ör lika betydelsefullt som att en, eller två är mansgravar eller kvinnogravar är lika betydelsefullt. Det är ju fakta om vår historia - och underlag för hur vi skall tolka vår historia.

Du kan söka information på RAÄ och andra statliga och kommunala sidor om att östhögens benrester visar på att östhögen är en grav över en kvinna - kanske en kvinna och en pojke. Den informationen är svår att hitta faktiskt, på gränsen till obefintlig.

Naturligtvis påverkas samhället av de ledare samhället har, både kön och politisk/religiös uppfattning är viktiga. Tror du att Sverige inte skulle förändras om FI fick politisk majoritet och styrde Sverige?

Jag hävdar att någon överhöghet inte fanns på 500 talet eftersom ingen källa omtalar någon sådan - och ingen källa omtalar att Svear enbart finns i Tiohundraland - och därmed saknas förutsättningen för en överhöghet av Svear. Vi har knte heller någon källa på överhöghet av Götar.

Thomas
Flyr? Det finns fler rika kvinnogravar i Skandinavien eller hur? Du slår in öppna dörrar med mig här.

Nej FI skulle inte ändra politiken mycket. Snacka är gratis. Det är fortfarande en man som lagar Gudrun Schymans cykelpunktering, byter hennes fönster och flyger Gripen.

Dessutom är det LITE överdrivet att jämföra dagens politiska system med dåtidens. Hade det inte funnits några manliga gravar alls med vapen likt Valsgärde så hade tolkningen av samhället kanske kommit i ett annat läge. Männen dominerade krigsföretagen även om änkan lades till vila i Öst/Västhögen.

Re: Konspirationsteorier ?

Postat: 23 september 2017, 20:32
av Carl Thomas
Starkodder,
Japp - du flyr henom generalisering av gravar, mm

Jag känner inte Gudrun Shyman så jag litar på det du skriver tills annan information når mig.

Det har i dagarna konstaterats att Birkas mest kända vapengrav är en kvinnlig grav och attdenna kvinna troligen var ett högt uppsatt befäl. Så hur kan då då framföra att män dominerade krigsföretag? Vet du någon manlig grav sär det framgår att den döde är ett högt uppsatt befäl?

Nu flyr du igen genom att påstå att östhögens kvinna är en änka efter en krigsförande man.

Du kommer alltså med påståenden som inte är faktabaserade istället för att ta fram fakta och källor som motsäger det jag framfört ?

Thomas

Re: Konspirationsteorier ?

Postat: 23 september 2017, 20:43
av Starkodder
Carl Thomas skrev:Starkodder,
Japp - du flyr henom generalisering av gravar, mm

Jag känner inte Gudrun Shyman så jag litar på det du skriver tills annan information når mig.

Det har i dagarna konstaterats att Birkas mest kända vapengrav är en kvinnlig grav och attdenna kvinna troligen var ett högt uppsatt befäl. Så hur kan då då framföra att män dominerade krigsföretag? Vet du någon manlig grav sär det framgår att den döde är ett högt uppsatt befäl?

Nu flyr du igen genom att påstå att östhögens kvinna är en änka efter en krigsförande man.

Du kommer alltså med påståenden som inte är faktabaserade istället för att ta fram fakta och källor som motsäger det jag framfört ?

Thomas
Använd inte ordet fly mer är du snäll, det är bara tramsigt.

Jag har naturligtvis läst om Birkakvinnan. Och? Sagorna berättar ju om sköldmör. Ja jag tror nog att männen dominerade krigsföretagen trots allt. Men anade nog att någon skulle dra till och genast skapa ett matriarkat av fyndet. Ställ upp en här av 100 män mot 100 kvinnor med likartad utrustning. Vem tror du vinner?

Hur definierar du högt uppsatt befäl? Återkom när vi har lika många kvinnokrigare som manliga dito i gravarna.

Re: Konspirationsteorier ?

Postat: 23 september 2017, 21:38
av Carl Thomas
Denna diskussion handlar inte ens om matriarkat. Jag har i alla fall inte tagit upp det.

Jag tror också att männen dominerade krigsföretagen - men jag är medveten om att det bara är en tro.

Det som pekar på "högt uppsatt befäl" är det "spel" som låg i kvinnans knä. Det var ett strategispel enligt de som sett det, alltså ett spel man använder för att planera krigsföretag - allt enligt de aom sett detta spel oxh sedqn skrivit om det.

Du vill inte att jag anvönder ordet fly - och det skall jqg respektera. Men du har fortfarande inte svarat på en enda fråga - och du har fortfarande beskyllt mig personligen för konspirationsteorier - inte heller har du kommenterat det jag skrivit som bevisar att jag inte framfört några konspirationsteorier.

Thomas

Re: Konspirationsteorier ?

Postat: 23 september 2017, 22:39
av Starkodder
Carl Thomas skrev:Denna diskussion handlar inte ens om matriarkat. Jag har i alla fall inte tagit upp det.

Jag tror också att männen dominerade krigsföretagen - men jag är medveten om att det bara är en tro.

Det som pekar på "högt uppsatt befäl" är det "spel" som låg i kvinnans knä. Det var ett strategispel enligt de som sett det, alltså ett spel man använder för att planera krigsföretag - allt enligt de aom sett detta spel oxh sedqn skrivit om det.

Du vill inte att jag anvönder ordet fly - och det skall jqg respektera. Men du har fortfarande inte svarat på en enda fråga - och du har fortfarande beskyllt mig personligen för konspirationsteorier - inte heller har du kommenterat det jag skrivit som bevisar att jag inte framfört några konspirationsteorier.

Thomas
Vad menar du med tro? Har inte män dominerat krigsföringen genom historien?

Konspirationssaken gäller i allmänhet. Inte du specifikt. Ber om ursäkt om du tolkat det så. Jag tror helt enkelt inte att det finns någon agenda hos någon för att dölja saker idag. Begreppet hittepå som ofta används här verkar tyda på att vissa tror detta. Vad är det för uttryck?