Sida 1 av 3

Guldgubbar/Guldgummor

Postat: 16 juli 2015, 19:25
av Bäckahästen
Gulgubbar har också hittats på Helgö i Mälaren i det som har tolkats som en hallbyggnad. Det skall ha varit en mycket säregen byggnad med en stor stenram upp mot entrén. Hela 26 guldgubbar/guldgummor hittades i hallen. På en del av dessa bär kvinnan ett mycket stort spänne under hakan, på samma sätt som Freja gör i myterna. Frejas stora smycke heter Brising. Platsen är daterad till 400- och 500-talen, om jag förstått det rätt.

Re: Guldgubbar/Guldgummor

Postat: 17 juli 2015, 15:18
av AndreasE
Guldgubbar är en ledartifakt i sydskandinaviska elitmiljöer från vendeltid, och brukar påträffas just i hallbyggnader snarare än gravar. Den norra gränsen går någonstans i höjd med Mälardalen - jag har för mig att de nordligaste i Sverige är just de från Helgö. De har påträffats i betydligt större antal längre söder ut. De passar väldigt bra in i en blekingsk elitmiljö.

Re: Guldgubbar/Guldgummor

Postat: 17 juli 2015, 16:42
av jancro
En guldgubbe från Uppsala, Ulltuna finns.
http://mis.historiska.se/mis/sok/fid.asp?fid=109837

Re: Guldgubbar/Guldgummor

Postat: 17 juli 2015, 17:55
av Yngwe
I Norge finns det ett antal betydligt nordligare fynd, så egentligen kan man knappast kalla dom för typiskt sydskandinaviska, utan i så fall vanligast i sydskandinavien.

https://no.wikipedia.org/wiki/Gullgubbe

Re: Guldgubbar/Guldgummor

Postat: 17 juli 2015, 20:34
av AndreasE
Det är sant, i Norge har de en nordligare utbredning än i Sverige. Antalsmässigt dominerar dock sydskandinavien stort.

Guldgubben i Ulltuna är intressant men avvikande. Det är den nordligaste i Sverige, men näst intill unik i och med att den påträffats i en grav istället för i en byggnad. Än så länge har vi inga bevis för att guldgubbarna förekom på samma sätt i hallarna längs Fyrisån som längre söder ut, men å andra sidan så har vi kanske helt enkelt inte undersökt några hallbyggnader från rätt tid ännu.

Re: Guldgubbar/Guldgummor

Postat: 23 juli 2015, 09:16
av anganatyr
Delade den här tråden eftersom den kommit lite långt från ursprungsämnet. Här är en länk till originaltråden. Västra Vång i Blekinge

Re: Guldgubbar/Guldgummor

Postat: 23 juli 2015, 17:56
av Ättelägg
Om jag inte missminner mig har man hittat en el. flera guldgubbar i närheten av Arboga. Fast det intressanta är ändock skillnad i antal, verkar mer vara en sydländsk sedvänja.

Re: Guldgubbar/Guldgummor

Postat: 23 juli 2015, 19:40
av Castor
AndreasE skrev:Guldgubben i Ulltuna är intressant men avvikande. Det är den nordligaste i Sverige, men näst intill unik i och med att den påträffats i en grav istället för i en byggnad.
Även de två guldgubbar som har hittats på Bolmsö låg i en grav...

https://kulturbilder.wordpress.com/2014 ... n-smaland/

Re: Guldgubbar/Guldgummor

Postat: 23 juli 2015, 20:42
av jancro
Här finns en fin beskrivning av Julia Victorin över alla fynd av guldgubbar, matriser och patriser i Sverige, utom de i Blekinge. Karta över fyndorter, bild och beskrivning av varje enskilt objekt.

http://www.archaeology.su.se/polopoly_f ... gestik.pdf

Re: Guldgubbar/Guldgummor

Postat: 24 juli 2015, 08:57
av anganatyr
jancro skrev:Här finns en fin beskrivning av Julia Victorin över alla fynd av guldgubbar, matriser och patriser i Sverige, utom de i Blekinge. Karta över fyndorter, bild och beskrivning av varje enskilt objekt.

http://www.archaeology.su.se/polopoly_f ... gestik.pdf
Intressant att de har hittat en guldgubbe på Visingsö med tanke på att det längre fram i historien byggs den viktiga kungaborgen Näs där.
3.14 Visingsö, Småland

Visingsö är Vätterns största ö och ortnamnets innebörd är oklart men platsen tillhör Vista härad (Wahlberg 2003:252).
Våren 2002 påträffades människoben under korgolvet i Brahekyrka, upptäckten gjordes i samband med att det skulle anläggas en utrymningstrappa. Benen härstammar från den äldre kyrkogården vid Ströja kyrka som byggdes under 1100-talets första hälft och demolerades 1630 av Magnus Brahe som sedan byggde upp Brahekyrka som monument över sin ätt. I området runt omkring Brahekyrka finns spår av järnåldersbebyggelse, härdar och kokgropar (Jansson 2003:127f).
Undersökningen av Brahekyrkan innefattade en yta på ca 5m2 och kulturlagret var cirka en meter tjockt och omrört. Fyndmaterialet var från perioden 1600-1800 -talet och man hittade även äldre fynd såsom brända ben från både människor och djur samt en halv spelbricka och spelfragment vilket tolkades som rester av brandlager från en troligtvis söndergrävd brandgrav. Tolv medeltida skelett hittades begravda i fyra olika skikt i den gamla kyrkan och efter osteologisk analys kan man klarlägga att benen kommer från både vuxna och barn. Vid frampreparering av en kvinnlig individ i cirka 30-40 årsåldern påträffades en guldgubbe av typ parfigur (Jansson 2006:20). Guldblecket är rektangulärt med måtten 11,5 mm x 9 mm, information om bleckets tjocklek och vikt har jag inte hittat. Guldgubbens yta är i relativt dåligt skick och dess högra hörn är skadat men det går att urskönja en man på den vänstra sidan och en kvinna på högra sidan av motivet (Lamm 2004: 76).