Sida 1 av 3

Timmerhus och deras konstruktion

Postat: 19 juli 2016, 11:59
av Carl Thomas
Intressant läsning för de som är intresserade av timmerhus och knuttimring. Det finns även lite om eldstäder och spisar.

https://gupea.ub.gu.se/bitstream/2077/4 ... 1561_3.pdf

Thomas

Re: Timmerhus och deras konstruktion

Postat: 20 juli 2016, 07:04
av Leif
Knuttimring är en vansinnigt smart konstruktion som jag tycker är lite sen i sverige/skandinavien. Givetivis kan det vara en fråga om källmaterial och vad som bevaras och hur man argumenterar för förekomst av tex syllstenar på en arkeologisk undersökning.

Vill minnas att man i baltikum har äldre knuttimrade byggnader, inte minst i järnålderns mossbosättningar. Men det var lite för länge sedan jag intresserade mig för området för att minnas ordentligt.

För övrigt var boken i länken riktigt intressant. Tack för tipset.

Re: Timmerhus och deras konstruktion

Postat: 20 juli 2016, 16:47
av Carl Thomas
Minst 1 stock i Ornässtugan är från 900 talet om jag minns rätt - och har knut. Eftersom den ör äldre ön byggnaden i övrigt är den återanvänd när Ornässtugan byggdes. Om knuten är ursprunglig från 900 talet eller inte, vet jag inte.

Thomas

Re: Timmerhus och deras konstruktion

Postat: 29 juli 2016, 13:35
av anganatyr
Intressant läsning Carl Thomas.

Re: Timmerhus och deras konstruktion

Postat: 29 augusti 2016, 16:22
av Kungsune
I ryska tidigmedeltida städer förekom knuttimrade stadsmurar. Kan ju tyvärr inte ryska men det verkar som om lämningar efter slika byggnader är mycket diffusa. Som tur är finns ju tidiga avbildningar. Kanske har det funnits liknande försvarsverk i Skandinavien?

Re: Timmerhus och deras konstruktion

Postat: 29 augusti 2016, 17:20
av Carl Thomas
Det har ju funnits ett antal tidiga borgar i trä samt befästa gårdar här - men jag tror inte att det finns några lämningar kvar av dem.
När Bohus byggdes 1308 påtalades det särskilt i Erikskrönikan att Bohus var byggd i sten oxh inte i trä - å andra sidan kanske författaren behövde ett rimord just där :)

Thomas

Re: Timmerhus och deras konstruktion

Postat: 29 augusti 2016, 17:22
av Carl Thomas
Vid närmare eftertanke.... En tysk knekt ritade av Älsborgs fästning vid en belägring - om kag minns rätt var Älsborg då en borg byggd av timmer.

Thomas

Re: Timmerhus och deras konstruktion

Postat: 29 augusti 2016, 17:23
av Kungsune
Ja, älvsborg var ju i trä. Jag tänkte mest på just stadsmurar.

Re: Timmerhus och deras konstruktion

Postat: 29 augusti 2016, 17:25
av Carl Thomas
Kongahälla och Lödöse kanske?

Thomas

Re: Timmerhus och deras konstruktion

Postat: 29 augusti 2016, 18:01
av Kungsune
Ja, lödöse i synnerhet. Frågan är hur det ser ut i marken efter? Kanske bara en mörkfärgning?