Ja det är tråkigt.
Fast detta problem är ju inte i närheten av problemet med att föremål inte räddas och konserveras i länder som Sverige, de ligger kvar och förstörs. Vi plöjer och gräver sönder
oerhörda mängder föremål i Sverige varje år. Så om en friare lagstiftning innebär en och annan försummelse från amatörer så är det en "piss i Mississippi" jämfört med förstörelsen i ploglagren.
Se er bara omkring i er närhet. Varje gård med namn med ändelser som - by, -landa, -inge, -hem, -lösa etc lär gå tillbaka till järnåldern. Kontrollera på historiska kartor var de låg före industrialismen. Se sedan på platser som bebyggts efter exempelvis 1980-talet.
Ofta finns inte ett enda fynd från dessa platser i FMIS. Det har garanterat funnits föremål som mynt, sländtrissor, vikter mm på dessa platser. Allt det är borta och förstörelsen fortsätter idag, då kontinuerliga (=många) avsökningar inte görs före exploatering. Man kan behöva gå över en yta många gånger för att göra ett fynd med detektor. Det finns inte på kartan att man lägger den nödvändiga tiden på detektering vid en exploatering. Dessutom är de flesta arkeologerna mycket sämre än amatörer på själva hantverket.
Tänk på att dagens arkeologer till 99.9% arbetar som konsulter vid exploateringar. Någon fri forskning från museer etc finns i princip inte. Alla fynd jag känner till (Västra Götaland) som ligger utanför exploateringar har i princip en stor komponent detektering/amatörer att tacka för sina resultat.
Sammanfattningsvis är vår lagstiftning ett av de största hoten mot arkeologisk forskning och antikvariskt bevarande.